Tylko teraz! Promocja! -40% na wszystkie fototapety tylko do 15.06.2024!

Instrukcja klejenia

1. Sprawdzenie fototapety
Po otworzeniu opakowania należy wyciągnąć fototapetę i rozłożyć ją na czystej powierzchni zadrukowaną częścią do góry. Najlepiej rozłożyć ją na podłodze zabezpieczonej folią bądź tekturą falistą. Następnie należy sprawdzić czy wszystkie bryty (części fototapety) pasują do siebie i czy fototapeta nie posiada żadnych wad fabrycznych. Po wykonaniu tej czynności należy odłożyć każdy bryt fototapety w bezpieczne miejsce.

W opakowaniu znajdziesz także tzw. PLAN MONTAŻU, który ułatwi ci pracę. Jeżeli fototapeta ma widoczne wady fabryczne należy nie kleić jej na ścianę.
Tylko fototapety nieprzyklejone do ściany podlegają reklamacji.

2. Przygotowanie podłoża
To nie samo klejenie a właśnie przygotowanie podłoża jest najważniejszym etapem montażu fototapety. Przed przyklejeniem fototapety należy zadbać o to, by ściana była równa, gładka i jednolicie kolorystyczna. Wszelkie wypukłości, wypryski i zacieki po farbie należy usunąć, a ubytki ściany zaszpachlować. Następnie ścianę należy zagruntować dobrej jakości środkiem gruntującym ewentualnie klejem do tapet w odpowiedniej proporcji według zaleceń producenta przynajmniej na kilka godzin przed tapetowaniem. Zalecamy jednak, aby gruntowanie miało miejsce 1 dzień przed tapetowaniem.
Do gruntowania polecamy grunt Ceresit CT17 dostępny w każdym większym markecie budowlanym. Samą czynność należy powtórzyć pamiętając, że między jednym a drugim gruntowaniem należy odczekać wymaganą przez producenta ilość czasu.
Poniżej przedstawiamy zalecaną ilość gruntowań ze względu na rodzaj podłoża:
Tynki gipsowe – x2
Ściany pomalowane farbą – x2
Regipsy – x3
Ścinany szpachlowane miękkimi gładziami typu master mass, śmig itp. – x3
Ściany szpachlowane gipsami szpachlowymi o podwyższonej twardości i innymi typu Gips szpachlowy franspol, dolina nidy, uniflot – x2
Tynki cementowo-wapienne – najpierw należy je zaszpachlować, aby nie były chropowate, a następnie zagruntować według powyższej instrukcji.
W przypadku gdy mamy wątpliwości czy nałożyliśmy właściwą ilość gruntu najlepiej po prostu nałożyć kolejną warstwę (zdecydowanie lepsza w klejeniu jest przegruntowana ściana niż niedogruntowana).

3. Dlaczego gruntowanie jest tak ważne ?!
Nieprawidłowe zagruntowanie ściany bądź pominięcie tego etapu prac powoduje późniejsze problemy podczas klejenia.
Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że gruntowanie jest najważniejszym etapem podczas klejenia fototapety. Dzięki prawidłowemu zagruntowaniu podłoże zostaje wzmocnione, a także wyrówna jest jego chłonność. Montaż fototapety będzie łatwy i przyjemny. Unikniemy tzw. zjawiska „zassania” fototapety przez ścianę, które powoduje że nie jesteśmy w stanie przesunąć brytu fototapety nawet o 1 cm w żadnym kierunku. Bardzo trudno jest wtedy prawidłowo spasować wzór podczas montażu. W przypadku poprawienia ustawienia danego brytu względem drugiego w skrajnych przypadkach może nastąpić również oderwanie gładzi bądź farby od podłoża. Dobrze zagruntowana ściana sprawi, że klej nie będzie nam szybko wysychał. To z kolei spowoduje, że bez problemu będziemy mogli przesuwać dany bryt po ścianie tak, aby idealnie spasować wzór, a sam montaż będzie łatwy i przyjemny.

Tak jak pisaliśmy sama ściana powinna być również jednolicie kolorystyczna. W przypadku jasnych kolorów fototapety (w szczególności koloru białego) kiedy na ścianie widnieją np. różnego rodzaju napisy istnieje ryzyko, że będą one prześwitywać przez materiał fototapety. W celu uniknięcia tego typu historii zalecamy aby np. jednokrotne pomalowanie ściany na biało nawet najtańszą farbą ścienną.

4. Montaż tapet na podłożu flizelinowym (czyli wszystkich dostępnych w naszym sklepie).
Wszystkie nasze fototapety na podkładzie z fizeliny są docinane na STYK. Jest to najprostszy sposób montażu, jednocześnie sprawiający, że fototapeta świetnie prezentuje się na ścianie (nie drukujemy fototapet, które klei się na szpetne zakładki). Nasze fototapety przyklejamy za pomocą podstawowych narzędzi do tapetowania: wałek dociskowy, rakla, nóż do tapet, nożyczki, narzędzie do odcinania nadmiaru tapety (polecamy szpachlę do gładzi w kształcie lizaka), gąbka lub szmatka do wycierania kleju, wiadro, taśma malarska, tektura bądź folia zabezpieczająca.

Do klejenia naszych tapet polecamy klej Vliso bądź Wallfix Special, które to mogą Państwo również nabyć w naszym sklepie. Klej należy stosować według zaleceń producenta.

Klejenie zaczynamy od wyznaczenia pionowej linii. Nie chcemy przecież, aby fototapeta została krzywo położona. Do wyznaczenia pionu najwygodniej jest użyć poziomicy laserowej. Jeżeli nie dysponujecie Państwo tego typu sprzętem możecie uzyć standardowej poziomicy odrysowując od niej przerywaną linię pionową. Ostatecznie do wyznaczenia pionu można użyć ciężarka zawieszonego na długiej nitce. Po wyznaczeniu pionu smarujemy klejem powierzchnię ściany przeznaczoną na dany bryt. Nie nanosimy kleju od razu na całą ścianę a jedynie maksymalnie 20 cm więcej niż szerokość danego brytu. Tuż po posmarowaniu ściany klejem przykładamy dany bryt do ściany i dociskamy rolką bądź raklą tak, aby fototapeta idealnie przylegała do ściany. Staramy się jednocześnie pozbyć się wszelkich pęcherzy powietrza spod fototapety. Nadmiar tapety przy suficie, bocznej ścianie i podłodze odcinamy nożem do tapet. Nadmiar kleju wycieramy wilgotną ściereczką bądź gąbką. Uwaga!! Nie należy mocno przecierać fototapety kilkakrotnie w tym samym miejscu, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Czynności powtarzamy przy kolejnych brytach pamiętając o spasowaniu wzoru.

Gotowe!!! Gratulacje!!! Twoja ściana zyskała niepowtarzalny wygląd! :)

Proszę pamiętać, że służymy pomocą pomocy przy doborze, zamówieniu czy już samym montażu fototapety – wystarczy do nas zadzwonić lub napisać. Dołożymy wszelkich starań żeby byli Państwo zadowoleni, a nasze wieloletnie doświadczenie w drukowaniu ale też przede wszystkim w montażu różnego rodzaju tapet na pewno będzie pomocne!


Zespół idealnesciany.pl

Bądź na bieżącoZapisz się do naszego newslettera!